We sell to companies.

WE PREFER TO PURCHASE PRODUCTS BY EMAIL PV@KUTO.PL

Shipping prices, depending on the place of shipment, may differ from the system prices. If there is a surcharge to the shipping costs, the customer will be informed about it after placing the order and another pro forma invoice will be issued for the order. If the customer does not agree to the additional payment, he may cancel the order and the funds will be returned to the account.

Odpowiednie wykonanie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne jest kluczowe nie tylko dla skuteczności ich działania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania. W tym artykule naszego bloga dowiedzą się Państwo, jak powinna wyglądać profesjonalnie wykonana instalacja oraz co, wchodzi w jej skład — zapraszamy!

Z czego składa się konstrukcja fotowoltaiczna?

W skład stelaża PV wchodzi kilka elementów, które w miejscu montażu zostają ze sobą połączone. Dokładna budowa zależy wyłącznie od tego, jak dużo paneli ma zostać zainstalowanych, a także od wielkości samego dachu lub gruntu przeznaczonego do ich montażu. Poszczególne fragmenty segmentów mogą być już ze sobą zespawane, jednak całość zostaje montowana dopiero w miejscu przeznaczenia.

Zależnie od miejsca przeznaczenia, na rynku możemy wybierać pośród modeli dedykowanym na dachy płaskie, a także konstrukcje fotowoltaiczne przeznaczone do instalacji gruntowej lub w formie wiat PV — są to również stelaże naziemne, jednak montowane na większych wysokościach.

Jak wybrać odpowiednią konstrukcję fotowoltaiczną?

Przystępując do zakupu stelaża pod panele PV należy zwrócić szczególną uwagę na regularność spoiny spawalniczej w miejscach, w których poszczególne elementy konstrukcji są ze sobą połączone. Równie ważne jest, aby spasowanie poszczególnych segmentów było dokładne. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ konstrukcja pod panele fotowoltaiczne będzie stale poddawana działaniom warunków atmosferycznych takim jak opady, ale przede wszystkim wiatr. Nawet pod jego naporem całość musi być idealnie stabilna i odporna na odkształcenia.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie dopasowanie klem końcowych do grubości paneli – pozwala to zminimalizować ryzyko zerwania modułów i niebezpieczeństwa z tym związanego. Konstrukcja fotowoltaiczna powinna być również odpowiednio przytwierdzona do podłoża, dlatego decydując się na zakup interesującego nas modelu, warto również zwrócić uwagę na możliwość zastosowania dedykowanych zabezpieczeń. W przypadku stelaży dachowych służą do tego specjalne bloczki dociążające, natomiast instalacje montowane w gruncie powinny zostać wkopane na odpowiednią głębokość zalecaną przez producenta.